І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1 . (1) Центърът за медиация е неперсонифицирано образувание създадено и съществуващо като част от структурата и организацията на РИК Елиана-2000 ЕООД.
(2) Центърът за медиация обединява медиатори,вписани в Единния регистър на медиаторите.
(3) Центърът за медиация е създаден за извънсъдебно разрешаване на спорове чрез процедура по медиация.
(4) Предмет на медиация могат да бъдат граждански, търговски, трудови, семейни и административни спорове,спорове свързани с права на потребители и други спорове между физически и/или юридически лица,включително и когато са презгранични.
(5)Наличието на висящо съдебно или арбитражно производство по същия спор не е пречка за започване на процедура по медиация.
Чл. 2. (1) Органи на управление на Центъра за медиация са председателят и секретарят.
(2) Ръководителят на Центъра за медиация управлява и представлява Центъра, ръководи, координира и организира цялостната дейност. Ръквовдителят може да бъде лице с висше образование и трудов стаж минимум 5 години и медиатор,вписан в Единния регистър към Министерство на правосъдието.
(3) Секретарят подпомага изпълнението на функциите по предходната алинея и води списъка на медиаторите, вписани към Центъра за медиация.
(4) Членове на Центъра за медиация могат да бъдат физически лица, завършили успешно обучение за медиатори и вписани в Единния регистър на медиаторите към Министерство на правосъдието.
(5) Желаещите да станат членове на Центъра за медиация подават молба до Център по медиация и преговори Елиана, удостоверение за завършен курс по медиация и удостоверение за вписване в Единния регистър на медиаторите,
(6) След одобрение медиаторите се вписват в списъка, който се поддържа от ръководителя на Центъра за медиация. Данни за него се публикуват в информационни материали на Центъра за медиация и преговори Елиана и на интернет сайта.
Чл. 3. Ръководителят,секретарят и трима или повече медиатори, избрани от групата на вписаните към Центъра за медиация медиатори, разработват стратегия за развитие на Центъра и осъществяват контрол върху работата на Центъра за медиация.
ІІ. ОРГАНИЗАЦИЯ ПО ПРОВЕЖДАНЕ НА ПРОЦЕДУРАТА ПО МЕДИАЦИЯ
Чл. 4. (1) Процедурата по медиацията започва по инициатива на едната или по общо съгласие на страните по спора въз основа на заявление за участие в процедурата по медиация по утвърден от Център по медиация и преговори Елиана образец, подадена от една от страните или от всички страни по спора и съдържа:
а) имената, адресите, телефоните, факс и електронна поща на страните по спора и техните овластени представители, ако има такива;
б) кратко описание на предмета на спора, включително цена на спора, ако същият е с материален интерес;
в) предложение за един или повече медиатори или страната да предостави тази възможност на Център по медиация и преговори Елиана.
(3) Към заявлението се прилага документ за платена такса, съгласно Тарифата за таксите за тази дейност на Центъра по медиация и преговори Елиана.
(4) Когато заявлението за участие в процедура по медиациия е подадено само от едната страна, в еднодневен срок от получаването му се изпраща незабавно препис от това заявление на другата страна, като се поканва страната в подходящ срок, с оглед особеностите на спора, да заяви дали приема или отказва да участва в медиацията.
(5) В случай на отказ от другата страна по спора Центърът за медиация уведомява незабавно молителя за това.
(6) В случай на получено съгласие от другата страна да участва в процедурата по медиация, Центърът за медиация предприема необходимите подготвителни действия за провеждане на самата процедурата.
Чл.5. (1) Всяка страна посочва по един медиатор или предоставя на Център за медиация да определи медиатор или медиатори за разрешаване на спора.
(2) Ако двете страни посочат различни медиатори, медиацията се провежда от двамата медиатори, посочени от страните, след потвърждение от медиаторите, че имат възможност и не съществуват пречки да поемат случая.
(3) Когато страните не могат да постигнат споразумение относно избора на медиатори, председателят на Центъра им оказва съдействие до постигане на съгласие.
(4) В случай, че страните предоставят избора на медиатор на Центъра за медиация и преговори Елиана, той се определя от Ръководителя на Центъра за медиация Елиана .
(4)След като страните изберат медиатор/медиатори/, медиаторът или всеки от медиаторите подписва декларация за поемане на случай по образец, неразделна част от настоящия правилник, в която трябва да посочи всички обстоятелства, които могат да породят основателни съмнения за неговата безпристрастност и неутралност,включително и когато медиаторът е лице:
1.което е съпруг или роднина по права линия без ограничение,по съребрена линия до четвърта степен или по сватовство до трета степен на някоя от страните или нейн представител;
2.което живее във фактическо съпружеско съжителство със страна по спора-предмет на медиация;
3.което е било представител или пълномощник на страна по спора-предмет на медиация;
4.относно което съществуват други обстоятелства,които пораждат основателно съмнение в неговата безпристрастност.
Това задължение остава и през цялото времетраене на медиацията. Подписаната декларация се представя на страните.
Чл. 6. (1)Ако,медиаторът прецени, че не може да бъде независим, безпристрастен и неутрален, както и когато биха могли да се породят основателни съмнения относно неговата независимост, безпристрастност и неутралност, той следва да се оттегли от процедурата по медиация.
(2) Медиаторът може да прекрати медиацията,ако собствената му преценка и етика го навеждат на мисълта,че медиацията не протича по законен или етичен начин.
(3) При условие, че са налице обстоятелства, които могат да породят основателни съмнения относно безпристрастността и неутралността на медиатора, страните могат да поискат неговото оттегляне по всяко време на медиацията.
Чл. 7. (1) Функциите на медиатора се прекратяват и при следните случаи:
(2) В случаите по т. 4 и т. 5 неизпълнението се констатира от ръководителя на Центъра за медиация и преговори Елиана по сигнал от страните или една от тях,както и от член на Центъра, участвал в администрирането на случая. В такъв случай, ръководителят на Центъра за медиация отстранява медиатора от случая, за което страните се уведомяват незабавно.
ІІІ. ПРАВИЛА И ПРИНЦИПИ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА МЕДИАЦИЯ
Чл. 8. Медиацията се провежда в съответствие със Закона за медиация, Наредбата №2 от 15.03.2007 год. на Министерство на правосъдието , Процедурните и етични правила за поведение на медиатора, както и настоящия правилник за устройството и дейността на Центъра по медиация, и съобразно желанията на страните и преценката на медиатора при спазването на принципите на поверителност, неутралност, безпристрастност, доброволност и равнопоставеност на страните в процедурата по медиация.
Чл. 9. (1) Страните по спора могат да участват в медиацията лично или чрез надлежно упълномощен представител с писмено пълномощно.
(2) Страните могат да бъдат подпомагани в медиацията и от адвокати, консултанти, както и от други специалисти.
Чл. 10. (1) Всяка страна съдейства добросъвестно на медиатора за бързото провеждане на медиацията.
(2) С оглед постигането на целите на медиацията, страните са длъжни да предоставят на медиатора своевременно необходимата за работата по случая информация.
(3) Медиаторът може във всеки момент от медиацията да покани страната да предостави допълнителна информация и материали, които той счита за полезни.
Чл. 11. Медиаторът е свободен да се среща и да обменя информация с всяка от страните с ясното разбиране, че информацията, писмена или устна, дадена на такива срещи и при такъв обмен няма да бъде разкривана, включително на другата страна, без изричното съгласие на страната, която я е предоставила.
(2) По време на срещите на страните с медиатора не се водят протоколи.
(3) Всяка страна, която участва в медиацията, вкл. медиаторът, страните, техните представители и консултанти, независими експерти и други лица, присъстващи на срещите на страните с медиатора, спазват поверителността на медиацията и не могат да използват или разкриват на когото и да е информация, свързана с или получена по време на медиацията, освен ако страните и медиатора писмено уговорят друго. Всяко от участващите в медиацията лица подписва преди започване на медиацията съответен документ, с който се задължава да съблюдава поверителност.
(4)Всяко лице, което участва в процедурата по медиацията,при прекратяването й връща на предоставилата ги страна всякакви писма, документи и други материали, без да запазва копие от тях,освен ако страните уговорят друго.
(5) Разискванията във връзка със спора са поверителни.Участниците в процедурата по медиация са длъжни да пазят в тайна всички обстоятелства,факти и документи,които са им станали известни в хода на процедурата.
Медиаторът не може да бъде разпитван като свидетел за обстоятелствата, които са му доверени от участниците и имат значение за разрешаване на спора-предмет на медиацията,освен с изричното съгласие на участника,който му ги е доверил с изключение в следните случаи:
1.това е необходимо по съображения за нуждите на наказателния процес или свързани със защита на обществения ред;
2.трябва да се осигури закрилата на интересите на деца или да се предотврати посегателство над физическата или психическа неприкосновеност на определено лице ,или
3.разкриването на съдържанието на споразумението,постигнато в резултат на медиация,е необходимо за прилагането и изпълнението на същото споразумение.
ІV. ПРОВЕЖДАНЕ НА МЕДИАЦИЯТА
Чл. 12. В началото на първата среща медиаторът информира страните за същността на процедурата по медиация и за нейните последици, за своята роля и за ролята на участниците в нея,за правилата за провеждането й за вида споразумение,което могат да постигнат и неговите правни последици,като изисква тяхното писмено или устно съгласие за участие.
Когато страните заявят,че желаят писмено да се оформи участието им в процедурата по медиация те подписват договор за участие в процедурата по медиация.
Чл.13.Процедурата по медиация протича в рамките на една или повече общи срещи .
По преценка на медиатора може да се проведат индивидуални срещи между медиатора и всяка от страните при зачитане на равните им права за участие в процедурата и принципа на поверителността.
Чл. 14.(1) Медиацията се спира :
(2) Ако медиацията се провежда по време на висящо съдебно или арбитражно производство, страните незабавно уведомяват компетентния орган за спирането на процедурата.
Чл. 15. Процедурата по медиация се прекратява:
Чл. 16. При прекратяване на медиацията медиаторът незабавно изпраща на страните и Центъра за медиация писмено съобщение, че медиацията е прекратена и посочва датата на прекратяване, и как е приключила процедурата по медиация.
Чл. 17. Медиаторът и Центърът за медиация не носят отговорност ако страните не постигнат споразумение както и за неизпълнението на споразумението.
Чл. 18. Администрирането на процедурата по медиация се извършва въз основа на следните образци на документи, одобрени от Центъра по медиация и преговори Елиана:
Чл. 19. (1)Таксите и разходите за провеждане на медиация се определят в Тарифата за таксите за медиация, представляващи неразделна част от този правилник.
Конкретният размер на таксата съгласно Тарифа 2 се определя от медиатора.
(2) За осъществяване на процедурата по медиация медиаторът получава хонорар, които се определя на 80 % от определената Тарифа № 2 , а 20 % от всяка такса за заплаща на Центъра по медиация и преговори Елиана.
(3)Таксите се заплащат авансово и са дължими независимо от изхода от медиацията.
(4)Таксите и разходите за медиация се понасят по равно от страните, освен ако е уговорено друго.
(5) Всяка от страните заплаща припадащата й се такса. Една от страните може да плати таксата и за другата страна.
(6) Извън таксите и разходите, предвидени в Тарифата, всяка от страните понася направените от нея други разходи във връзка с медиацията.
(7) По искане на страните след приключване на процедурата по медиация, медиаторът подготвя в писмен вид сметка за направените разходи и я представя на двете страни надлежно заверена.
VІ. Л0ГИСТИКА
Чл. 20. Център за медиация и преговори Елиана осигурява помещения за провеждане срещите по медиация по график уточнен от секретаря на Центъра и, както и помещение(шкафове) за архив.
Чл. 21. Администрацията на РИК Елиана-2000 ЕООД подпомага медиаторите при провеждане на процедурите, като обема и начина на подпомагане се уточнява от секретаря на Центъра и Управителя на фирмата.
VІІ. ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
“Медиация” включва медиация и други алтернативни способи за разрешаване на спорове и преодоляване на конфликти, с изключение на арбитраж.
“Устав и Правила за медиация” означава Уставът и Правилата за медиация на Центъра за медиация.
“Процедурните и етични правила за поведение на медиатора” означава Процедурните и етични правила за поведение на медиатора, одобрени от Министъра на правосъдието.
“Списък на медиаторите” означава Списъка на медиаторите към Центъра за медиация.
“Тарифа” означава Тарифа за таксите за медиация, приета съгласно Устава и Правилата за медиация.
“Център за медиация” означава Център за медиация Елиана към РИК Елиана-2000 ЕООД
АРИФА ЗА ТАКСИТЕ ЗА МЕДИАЦИЯ
Такси и разходи за медиацията
Член 1. Страните по спор, предмет на разглеждане в Центъра за медиация, заплащат регистрационна такса, такса за провеждане на медиация (“Такса за медиация”) и депозит за разноски, както и всички разходи, свързани с медиацията.
Регистрационна такса
Член 2. (1) Страната или страните, подаващи заявлението за медиация придружават заявлението с документ за платена неподлежаща на връщане регистрационна такса в размер на 50лв., което осигурява започване на действията по подготовка на медиацията съгласно Устава и Правилата за провеждане на медиация.
(2) Регистрационната такса покрива административните разходи за първоначалното обработване на заявлението за медиация и за организиране на подготвителните действия преди провеждането на медиацията, местните пощенски разходи и другите разходи за първоначалното призоваване на страните, и разходите за технически услуги като копиране, принтиране, сканиране на документи до размер от 50 страници общо.
Такса за медиация
Член 3. Таксата за медиация включва административните разходи на Центъра за медиация за провеждането на процедурата по медиация, възнаграждението и разходите на медиатора.
Начин на определяне на таксата за медиация
Член 4. Таксата за медиация се определя въз основа на почасова ставка.
Размер на таксата за медиация
Член 5. (1) Размерът на таксата за един час медиация е 50 лева при спорове между граждани и такива, които са свързани с имуществен интерес не по-голям от 20 000 лева.
(2) Размерът на таксата за един час медиация е 100 лева при спорове, по които поне едната страна е търговец или са свързани с имуществен интерес над 20 000 лева или се характеризират със значителна сложност на правната и фактическа обстановка /множество страни, множество вземания, множество искове и др./.
(3) При участие на повече от две страни по спора в медиацията се събира допълнителна такса в размер на 30% от размерът на таксата за един час медиация за съответния вид спор за всяка допълнителна страна.
(4) Размерът на таксата при провеждане на медиация от повече от един медиатор е с 50% по-голям в сравнение с размера на таксата за един час медиация за съответния вид спор съгласно ал.1 и 2.
(5) Отклонение от размера на таксите за медиация се допуска само при спорове с много малък имуществен интерес или с изключителна сложност на правната и фактическа обстановка, със съгласието на медиатора, и само въз основа на предварителна договореност между Центъра за медиация и страните.
Плащане на таксата
Член 6. (1) Преди процедурата по медиация страните трябва да внесат първоначална такса за медиация за най-малко три часа медиация, която не подлежи на връщане след започването на медиацията. Първоначалната такса за медиация за три часа включва времето за провеждане на общи срещи и индивидулни срещи, които медиаторът може да насрочи със страните.
(2) След първите три часа медиация медиаторът след консултации със страните прави преценка за предполагаемите часове, необходими за приключване на медиацията. Страните заплащат предварително таксата за медиация съгласно така направената преценка. Ако предплатената такса надвишава реално дължимата сума, тя се връща на страните.
Депозит за разноски
Член 7. (1) Депозитът за разноски е сумата, събирана за разноските, които се правят по отделните случаи на медиация за призоваване и съобщения, за връчване на книжа, за международни пощенски пратки, за допълнителни технически услуги, като копиране, сканиране, принтиране, превод, секретарски и други услуги, за издаване на удостоверения и други.
(2) Размерът на депозита за разноски се определя от Центъра за медиация, съобщава се на страните и се заплаща от тях веднага след като е налице съгласие от двете страни за започване на медиация и преди провеждането на медиацията. Медиация се извършва след плащане на депозита.
(3) Последваща преценка на разходите може да бъде извършвана от медиатора след консултации със страните, когато това стане необходимо по време на медиацията. Страните заплащат предварително разходите съгласно така направената преценка.
(4) При прекратяване на медиацията страните трябва да заплатят разходите, които надвишават тези предвидени в преценката, съответно Центърът за медиация възстановява на страните неизразходваната част от депозита, ако има такава.
Връщане на таксата за медиация при отказ на страните от медиация
Член 8. (1) При отказ на страна или на страните от провеждане на медиация, съобщен на Центъра за медиация най-малко 7 дни преди насрочената сесия по медиация, на страните се връща пълния размер на внесената такса за медиация, заедно с внесения депозит, ако има такъв, с изключение на сумите, които вече са изразходвани от него за подготовка на медиацията.
(2) При отказ на страна или на страните от провеждане на медиация, съобщен на Центъра за медиация най-малко 24 часа преди насрочената сесия по медиация, на страните се връщат 75% от платената такса за медиация, заедно с неизразходвания остатък от внесения депозит, ако има такъв, но не повече от 75% от депозита.
Заключителни разпоредби
© Всички права запазени